Charakterystyka programu
Połączenie wiedzy zdobytej w wyniku najnowszych badań, praktycznych zastosowań oraz szerokiej gamy tematów czynią z programu studiów „Nowoczesne finanse międzynarodowe” wyjątkowe przeżycie i niezwykle ważne i niezapomniane doświadczenie. Program ten ma ogromne znaczenie i odzwierciedla silne więzi korporacyjne pomiędzy Imperial College London (docelowego partnera naszego programu), Chartered Institute for Securities & Investment oraz Chartered Financial Analyst a wiodącymi firmami w Londynie i innych miastach oraz umożliwia studentowi budowanie własnych umiejętności i pewności siebie.
Studenci, którzy ukończą program „Nowoczesne finanse międzynarodowe” nabędą określone efekty kształcenia, a w szczególności będą potrafili:
- Wykazać się wiedzą z zakresu klasycznej i współczesnej teorii finansów oraz modeli finansowych i ich zastosowań, także w odniesieniu do autentycznych rynków finansowych.
- Wykorzystywać zaawansowane narzędzia matematyczne w celu rozwiązywania skomplikowanych problemów finansowych, w tym wyceniania instrumentów i produktów finansowych.
- Stosować wyszukane narzędzia programistyczne w celu opracowywania metod wprowadzania w życie modeli finansowych oraz stosowania ich w praktycznych symulacjach.
- Korzystać z zaawansowanej teorii ekonometrycznej i oprogramowania w celu analizowania i oceniania decyzji i danych inwestycyjnych oraz wyciągania wartościowych wniosków.
Perspektywy zawodowe
Program studiów przygotowuje absolwentów do podejmowania pracy na najbardziej prestiżowych stanowiskach w różnorodnych sektorach gospodarki, takich jak: bankowość inwestycyjna, zarządzanie aktywami, profesjonalne doradztwo i konsulting, finanse korporacyjne, badania gospodarcze i finansowe, sprzedaż, handel krajowy i zagraniczny i wiele innych.
Zagadnienia omawiane podczas studiów
Zastosowanie Matlab w finansach
Ten moduł stanowi wprowadzenie do Matlab oraz stosowanego w nim zaawansowanego języka matematycznego. Student pozna dobrą praktykę programistyczną oraz zdobędzie umiejętność rozwiązywania bardziej złożonych problemów.
Wycena firmy
Ten moduł metodycznie wprowadza studenta w tajniki księgowości i narzędzi wyceny spółek.
Modelowanie finansowe
Praktyczny wstęp do programowania (Matlab, Excel/VBA), który obejmuje ugruntowanie wiedzy z algebry macierzy oraz statystyki.
Rynki i papiery wartościowe
Student pozna podstawy handlu papierami wartościowymi, a także wyceny oraz inwestowania w papiery wartościowe. W tym module ugruntowany zostanie także materiał z zakresu teorii prawdopodobieństwa oraz optymalizacji.
Sektor finansowy
Omówienie sektora finansowego. W tym module szczególna uwaga poświęcona zostanie bankowości inwestycyjnej. Częścią modułu będą praktyczne zajęcia nakierowane na rozwój kariery.
Finanse przedsiębiorstw
Finanse przedsiębiorstw stanowią serce bankowości inwestycyjnej oraz klucz do pomyślnego prowadzenia interesów w dowolnym sektorze. W tym module omawiane są wszelkie kluczowe elementy finansów firmy, wycena oraz zarządzanie ryzykiem. Student zdobędzie wiedzę na temat dokonywania oceny indywidualnych projektów inwestycyjnych oraz źródeł finansowania dostępnych dla firm, a także wyceny spółek.
Instrumenty pochodne
W tym module student nauczy się rozwijać oraz stosować techniki zaprezentowane w ramach modułu Zarządzanie portfelem oraz inwestycjami na potrzeby wyceny różnych pochodnych instrumentów finansowych oraz ustalania stóp procentowych przy różnych terminach zapadalności. Pod koniec modułu student będzie posiadał obszerną wiedzę z zakresu technik wyceny stosowanych na różnych rynkach finansowych oraz pożądanych przez potencjalnych pracodawców.
Finanse empiryczne: metody i zastosowania
Niniejszy moduł wprowadza studenta w bardziej złożone techniki ekonometryczne, które stanowią nieodzowny element współczesnych zaawansowanych badań empirycznych. Student będzie potrafił analizować dane z dowolnego źródła, stosując szereg technik.
Ekonometria finansowa
W niniejszym module student zapozna się z szeroką gamą nowych technik ekonometrycznych, które stanowią nieodzowny element współczesnych zaawansowanych badań empirycznych. Moduł będzie realizowany w formie serii formalnych wykładów, ćwiczeń oraz zajęć w pracowni komputerowej. Student nauczy się analizować dane z dowolnego źródła przy zastosowaniu wielu różnych technik.
Zarządzanie portfelem oraz inwestycjami
Ten moduł pozwoli studentowi zyskać niezbędną wiedzę na temat technik stosowanych w zarządzaniu portfelem i inwestycjami. Moduł opiera się na studiach przypadku oraz realistycznych przykładach praktycznych, dla których student będzie odnajdywał rozwiązania przy użyciu Matlab. Pod koniec modułu, student będzie w stanie wdrażać strategie handlowe oraz metody budowy portfela w odniesieniu do bogatej gamy aktywów.
Matematyka finansowa
Osiągnięcie sukcesu w dziedzinie współczesnych finansów wymaga solidnej wiedzy z zakresu matematyki. W niniejszym module omawiane są najważniejsze narzędzia matematyczne oraz ich zastosowanie w dziedzinie finansów. Pod koniec modułu, student będzie doskonale radzić sobie w dowolnym obszarze finansów.
Etyka i standardy zawodowe w sektorze finansów
Ten moduł ma na celu zaprezentować studentowi pojęcie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz standardy zawodowe dla analityków finansowych. Student zapozna się z kluczowymi czynnikami oraz obowiązkami związanymi z praktyką etyczną w dziedzinie finansów.
Moduły do wyboru
Zaletą programu jest to, że daje on studentowi możliwość spersonalizowania go tak, by dopasować jego strukturę do indywidualnie obranej ścieżki zawodowej i zainteresowań, poprzez wybór opcjonalnych modułów:
- Zaawansowane finanse przedsiębiorstw
- Teoria z zakresu zaawansowanych opcji
- Ryzyko kredytowe
- Papiery wartościowe o stałym dochodzie
- Wprowadzenie do handlu algorytmicznego
- Metody ilościowe w zarządzaniu aktywami
- Alokacja aktywów oraz strategie inwestycyjne
- Zaawansowana statystyka finansowa
- Banki, regulacje oraz polityka monetarna
- Behawioralne ujęcie zarządzania inwestycjami
- Technologia dużych zbiorów danych w finansach
- Strategia przedsiębiorstwa i konkurencja dynamiczna
- Finanse międzynarodowe
- Połączenia i przejęcia
- Private Equity i kapitał podwyższonego ryzyka
- Inwestycje w nieruchomości
- Strukturyzowane produkty kredytowe i kapitałowe
- Zagadnienia z dziedziny innowacji w obszarze technologii finansowych
- Zarządzanie majątkiem oraz inwestycje alternatywne

Celem głównym projektu jest dostosowanie kształcenia na kierunku Zarządzanie do wymogów współpracy międzynarodowej poprzez opracowanie i prowadzenie nowego, międzynarodowego programu kształcenia.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju. Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Termin realizacji projektu: 1.05.2017 r. – 30.09.2019 r. Dofinansowanie projektu z UE wynosi 2168295,00 PLN.